2014_Brandz_infographic

Millward Brown avaldas värske ülevaate maailma kõige väärtuslikumatest brändidest 2014. aastal. Lae raport alla siit. See on väärt lugemine, et saada aru hetkel maailmaturul tuntavatest trendidest ja mõista paremini seda, kuhu poole me nii tarbijate kui turundajatena liigume.

Mõned nopped sellest uuringust

1. Google on kõige väärtuslikum bränd maailmas, talle järgneb Apple. Ligi viiendiku neist TOP 100 väärtuslikust brändist moodustavad tehnoloogiabrändid (Google, Apple, IBM, Microsoft jt).

Elu läheb ülesmäge: brändide väärtus on viimase aastaga märgatavalt tõusnud. (Muide, Google-i väärtus on aastaga tõusnud koguni 40% võrra.) Võrreldes majanduskriisi aastaga 2006 on TOP 100 brändi väärtus nüüdseks peaaegu kahekordistunud!

2. Tarbijad kulutavad hea meelega oma raha, sealhulgas hinnalistele asjadele nagu autod, ehted, luksuskaubad. Samas võrreldes buumiajaga on kokkuhoid siiski praegu oluline märksõna. Kuna ka tehnoloogia (eriti mobiilside) on jätkuvas kiires muutumises, siis see kokku on mõjutanud inimeste tarbimiskäitumist. Tarbijad on valmis ootama, kuni nad saavad kauba soodsaima hinnaga, ning teevad siis oma ostu teadlikult – mõeldes nii tervisele kui keskkonnale.

3. Jaekaubanduses on toimunud väga drastilised muutused tarbijate mugavuse suunas. Tarbijad kombineerivad füüsilist (offline) ja virtuaalset (online) ostumaailma: nad ootavad suurt kaubavalikut parimate hindadega online poest ja koheste vajaduste rahuldamist füüsilisest poest. Seega on ka brändid pidanud oma käitumist muutma – vähendama füüsilise asukohaga kauplusi, leidma neile mingi parema eesmärgi ning samas investeerima tehnoloogiasse, mis seoks omavahel paremini online ja offline kauplemist.

4. Ka senised suured ja mitte väga kliendikesksed ettevõtted (suured pangad, kindlustusfirmad jt) on nüüdseks saanud aru, et kliendile tuleb läheneda paindlikult ja isiklikult, mitte vaid massikommunikatsiooniga. See on toonud soojema tooni nende kommunikatsioonikeelde, rohkem kliendikeskseid teenuseid ja üks-ühele suhtlemist. Tarbijate kaasamine sotsiaalmeedia kaudu on tõusev trend iga tootekategooria puhul.

5. Et olla turundajana edukas, tuleb üha rohkem arvestada nn. milleeniumi põlvkonnaga. Milleeniumi põlvkond (nn. generatsioon Y, kes on sündinud vahemikus 1981-1999.a) mõjutab kõikide sektorite brände oma eripäraste hoiakute ja käitumisega.

“These consumers are more likely to prefer a craft beer, bank and shop on a mobile device, choose vitamin water over cola and eat healthier fast food, but not exclusively. And they’re less likely to buy insurance or own a car, either because they prefer sharing or don’t have the money.”

Millised on need kesksed trendid, mis maailmaturul valitsevad ja mis tänaseid brände nii toetavad kui takistavad?

Usaldus. Möödunud majanduskriis pani paljude finantsasutuste usaldusväärsuse kõikuma ja nad tegutsevad siiani oma maine parandamise suunas. Sama kehtib näiteks autotootjate kohta nagu Toyota ja GM, kes on avalikkust pahandanud, kuna ei ole suutnud ohutusnõuetele vastata.

Tarbija elu jagamine. Et olla edukas, ei piisa vaid oma toote müügist – mida suurema osa tarbija elust bränd endaga seob, seda rohkem võimalusi on tal tarbija rahakotist osa saada. Laienemine oma põhikategooriast välja teistesse kategooriatesse on vaid üks hoogsalt kasutatav variant selleks.

Piirideta sujuv ostukogemus. Oluline on, et ostmine oleks ühtne piirideta, sujuv kogemus – et tarbijad ei peaks mõtlema, millisest kanalist nad infot hangivad või ostu sooritavad, vaid et online ja offline lahendused sulaksid kokku ühtseks kliendikeskseks ostukogemuseks.

Isikupärastamine. Tarbija eneseväljendus toodete kaudu on väga tähtis. Me tahame tunda end unikaalsetena ja seda asjade kaudu ka välja näidata.

Kohandumine tarbijaga. Tarbijale meeldib ise valida ja väiksematest elementidest kokku panna just endale sobiva toote.

Grande soy iced vanilla latte may summarize customization, but the trend doesn’t end with Starbucks.

Mugavus. Tarbijakesksus ja tarbija mugavus on praegusel ajal väga tähtsad märksõnad. Tasub mõelda, kuidas saaksid oma toodet või teenust maksimaalselt tarbija elu ja olemusega sobitada – nii, et ostmine ja tarbimine toimuksid talle maksimaalselt mugavalt.

Autentsus, ehtsus ja asukoht. Tarbijad, kes väärtustavad brändi tema olemuse (eheduse, päritolu jmt) pärast, on nõus maksma rohkem, kui nad teavad, et see ei ole masstoodetud Hiinas, vaid näiteks hoopis käsitsi mõnes väikeses Itaalia töökojas.

Multifunktsionaalsus. Me teeme oma elus palju asju samaaegselt ning ootame tihti sama ka brändidelt. Nt karastusjook, mis algul kustutab janu, ent siis toidab keha vitamiinidega ja annab energiaboosti.

Tervislikkus. Tervisele kasulike toodete tarbimine kogub maailmas aina rohkem populaarsust.

Tehnoloogia. Tehnoloogia areneb ülikiirelt ning aina enam suudavad brändid seda enda kasuks tööle panna. Näited nagu Google Glass jt. on siin ilmselt üleliigsed. 🙂

Maksmisviisid. Uus lähenemine on “pay-as-you-use“-mudel, mida kasutab ka näiteks Amazon.

Mehed kui tarbijad. Mehed ei osta ainult autosid ja kellasid. Hästi disainitud särgid ja ülikonnad ning meeste ilutooted (kreemid, isegi kosmeetika) on oma populaarsuselt kõvasti kasvanud.

* * *

Tegelikult on see aruanne palju põhjalikum ja sisaldab suurepärast infot, mida enda (brändi, ettevõtte) tulevikku kavandades arvesse võtta. Tänuväärt töö on ära tehtud ja tulemused on täiesti tasuta allalaaditavad – nii et soovitame. 😉

Leave a Reply