Juba pool sajandit tagasi tõestati, et reklaamid unustatakse ära ikka väga kiiresti. Uurijad näitasid üht reklaami igal nädalal, kokku 13 nädalat järjest, ja selle tulemuseks oli, et 63% sihtrühmast suutis seda reklaami lõpuks meenutada (recall-ida). Aga kui siis reklaami näitamine lõpetati, langes reklaami mäletajate arv juba kuu ajaga poole võrra. Ja pooleteise kuu pärast oli reklaami mäletajaid järgi vaid kolmandik! Ja see kõik oli ajal, kui reklaame ja infomüra oli kordades vähem kui praegu.


(Joonisel joon tähistab meenutamiste hulka, täpid reklaami näitamisi).

Järgnevalt mõned näpunäited teaduslike uuringute põhjal.

1. Vali õige aeg

Reklaamide meelde jätmine sõltub sellest, kui palju seda reklaami korratakse, kui pikk on reklaam ning kui palju on segajaid, mis/kes seda meeldejätmist takistavad. Mitmed uurimused näitavad, et tarbijad mäletavad reklaami palju halvemini siis, kui samal ajal jooksevad eetris mitmete sarnaste toodete reklaamid. Seega tasub ajastada oma reklaami näitamist nii, et konkurendid oleksid sel ajal võimalikult nähtamatud (tähendagu see siis kampaania alustamist kasvõi esimese jaanuari hommikul 😉 ).

2. Näita ühte reklaamikampaaniat korraga

Ka see segab meeldejätmist, kui tootja reklaamib samaaegselt ka oma teiste kategooriate tooteid. Ka reklaami kordamine mõjutab meenutamise taset vaid siis, kui samal ajal on nähtaval vähe või pole üldse sarnaste toodete reklaame. Seega: reklaami võimalusel korraga vaid ühe tooteliini tooteid.

3. Follow-up on väga tähtis

Ja varane follow-up on parem kui hiline. Uuringud näitavad ka, et see, kui kiiresti nähtud reklaam aga ära unustatakse, sõltub sellest, kui palju reklaami korratakse, kui pikk on reklaami sõnum ja kui palju aega on viimasest näitamisest möödas. Ehk siis: konkreetne sõnum ja selle varane kordamine!

4. Reklaamiseeria mõjub

Võimalusel pane kampaaniasse ühe reklaami asemel hoopis reklaamide seeria. Uuringud näitavad, et see aitab hoida reklaami meenutamise ja suhtumise reklaami kõrgel tasemel. Eriti just madala kaasatusega situatsioonides (näiteks toidukaupade puhul, kus tarbijad ei juurdle nii põhjalikult toote ostmise üle), mõjub hästi, kui korratakse erinevaid reklaami versioone.

5. Loo strateegia vastavalt eesmärkidele

Näita reklaami sihtrühmale vastavalt oma eesmärkidele ja strateegiale. Kui eesmärgiks on tekitada maksimaalne arv tarbijaid, kes vähemalt ajutiselt mäletavad Su reklaami, siis tasub paisata eetrisse suurema mahuga reklaami korraga (nt iganädalased näitamised 3 kuu jooksul).

Aga kui eesmärgiks on saada võimalikult kõrge keskmine tarbijahulk, kes aasta jooksul iganädalaselt mäletavad Su reklaami, siis tasub jagada näitamiste arv ära terve aasta peale.

Aga samas..

Miski pole nii must-valge ja lihtne. Kuigi reklaami kordamine ja meeleshoidmine on tähtis, näitavad teised uurimused, et 90% reklaami tekitatud efektidest kaob nagunii 3-15 kuu jooksul peale reklaami näitamist.

Ja mis veelgi vastuolulisem: mida rohkem reklaami tarbijale näidatakse, seda madalamalt vaatajad reklaami hindavad. Samas pärast 8 kuud mittenäitamist on need hinnangud algses kohas tagasi. Seega – iga asi on kompromiss 😉

Leave a Reply