Täna avaldas Millward Brown oma mahuka uuringu maailma brändidest 2013. aastal: “2013 BrandZ Top 100“. Seda on huvitav lugeda nii üldiste globaalsete trendide tajumiseks kui iga kategooria kohta eraldi – kindlasti peaks sellest vähemalt silmadega üle laskma iga vastavas tootekategoorias tegutseja.

Meilegi tuttavad brändid

Maailma 10 kõige väärtuslikumat brändi on praegusel hetkel Apple, Google, IBM, McDonald’s, Coca-Cola, AT&T, Microsoft, Marlboro, Visa ja Telecoms. Need on nii ilmselged ja etteennustatavad, et küllap suudaks igaüks meist ära arvata vähemalt paar sinna esikümnesse kuuluvat nime. Samas tervest TOP 100 nimekirjast on bränditeadlikele eestimaalastele tuttav maksimaalselt iga teine bränd, keskmisele eestlasele veelgi vähesemad.

Eks muidugi, neist sajast on Euroopa brände (v.a. UK) vaid umbes viiendiku jagu. Valdavalt pressivad meie turule ja teadvusesse USA tootjad. Aga ka väärtuslikemate Euroopa brändide loetelust oleme kokku puutunud vaid iga teisega: BMW, Louis Vuittoni, Zara, L’Oreali ja Mercedes-Benz’iga. Arvestades, et tegu on ju meie enda Euroopaga, põhimõtteliselt naabritega, siis seda on ikka vähe. Eks see näitab taas, et meie pisike kodumaine turg asub suurtest brändikiirteedest eemal.

Üks olulisemaid suundumisi maailmas on aga endiselt globaliseerumine. “Tehnoloogia on nagu õhk, mida hingame,” järeldab raport ja lisab, et ettevõtte asukoht ei ole üldse oluline. Brändid saavad meid kätte igalt poolt (olgugi, et füüsiliselt ei pruugi nad asuda kuskil meie läheduses). Kuna me ise oleme nii uudishimulikud ja infomaiad, siis võib arvata, et järgmistel aastatel jõuab ka eestimaalaste teadvusesse aina rohkem ja rohkem neid ülemaailmseid brände.

Kes on need, keda me ei tea?

Aga põgusa tutvuse meile veel võõrate Euroopa brändidega saab teha ära reklaami kaudu 😉 Reklaamikeel ütleb ju nende kohta nii mõndagi. Kes siis on need top mandri-euroopa brändid, keda me võib-olla nii hästi ei tea?

SAP:

Deutsche Telecom:

Hermes:

Orange:

Movistar (O2 brändi alt):

😉

Leave a Reply