Lidl võitleb endiselt tarbijate veendumusega, et odav hind ei saa tähendada head kvaliteeti. Viimane suurim võitlus neil selle arvamuse kummutamiseks toimus Stockholmis septembrikuus.

Suure meediakäraga avati seal uhke restoran – jättes ütlemata “saladuse”, et restorani taga on odavtoidukett Lidl ja kogu tooraine pärineb just neist poodidest. Kuidas see kõik täpsemalt välja nägi, jutustab see kampaaniaklipp:

Klient: Lidl
Agentuur: Ingo Production

Eestis Lidli poode ei ole, kuigi ligi kümme aastat tagasi planeeriti seda tulekut küll. Balti riikidest esimesena plaanitakse järgmisel aastal laieneda Vilniusesse, Leetu. Kuigi Lidl on kohal pea terves Euroopas, s.h. Soomes 140 ja Rootsis 150 poega, siis Norraga ei seo Lidlit enam miski peale valusa kogemuse.

Juba siis, kui Lidl Norrasse tulekut planeeris rohkem kui 10 aastat tagasi, võttis meedia väga negatiivse eelhoiaku. Poliitikud ei andnud neile maad, millele kauplusi ehitada. Levisid kuulujutud halvast töötajate kohtlemisest Lidli organisatsioonis. Keskkonnaaktivistid kuulutasid, et Lidli tegevus viib kasvuhoonegaaside tõusuni ja ka kohalik talupidamine sureb välja.

Kui Lidl lõpuks poed avatud sai, rääkisid paljud norrakad, et nad põhimõtteliselt ei ole nõus seal ostlema – odavat, võõraste brändide ja kahtlase kvaliteediga kaupa tarbima. Nemad eelistavad toetada oma kodumaist tootmist ja kindlat kvaliteeti, olgugi, et kõvasti kõrgema hinnaga. Samuti oli tugev konkurentide ringkaitse (Norras põhimõtteliselt 4 ettevõtet kontrollivad 99% turust).

Ja nii läkski, juba mõned aastad hiljem oli Lidl sunnitud “saba jalge vahel” tagasi minema. Selleks ajaks olid nad sel keerulisel turul saavutanud vaid paariprotsendise turuosa ja olemasolevad 50 kauplust, laod, kontorid ja 600 töötajat müüdi kohalikule suurele ketile maha.

Aga seda enam on sellist taustainfot teades huvitav praeguseid turundustegevusi Skandinaaviamaades kõrvalt jälgida 🙂

Leave a Reply