Pole saladus, et ajapikku on reklaamid muutunud lühemaks. 70ndatel oli standardiks 60-sekundilised klipid, ent seejärel tulid 30-sekundilised ja vallutasid reklaamipausid. Nüüd on isegi veel väiksemad populaarsed: kõige tavalisem spoti pikkus on küll 30 sekundit, ent sellele järgnevad 15- ja 10-sekundilised.

Mida ütlevad teaduslikud uuringud erinevate reklaami pikkuste kohta?

1. Pikem klipp on mõjusam

Üldiselt on uurijad üksmeelel, et pikemad (60+ sekundit kestvad) reklaamid on efektiivsemad kui lühemad. Pikemad reklaamid tõmbavad rohkem tähelepanu ja neisse suhtutakse positiivsemalt kui lühikestesse. Pikemates reklaamides näidatud brändid tekitavad üldiselt ka rohkem ostuhuvi kui samad brändid lühikestes klippides. Seega, kui rahalisi raame väga ees ei ole, siis tulemuste huvides soovitatakse ikka pikemat reklaamklippi.

2. Emotsionaalne reklaam vajab pikemat klippi

Selged erinevused reklaami pikkuste puhul on just emotsionaalsete reklaamide korral. Emotsioonide kaudu on ju hea luua nii meeldivust kui brändikuvandit. Emotsioonidest arusaamine ja neile kaasaelamine aga nõuab ilmselt vaatajalt rohkem aega. Seega, kui tahad, et Su brändi nimi emotsioonidele rõhuvast reklaamist ka meelde jääks, tasub investeerida pikemasse reklaami – emotsionaalne reklaam vajab pikemat klippi.

3. 30-sekundiline saab enamiku 60-sekundilise recallist

Pooleminutiline reklaam on aga minutilistele hea alternatiiv. Reklaamitestid (TV Dimensions 2008) näitavad, et 30-sekundilised reklaamid saavad 75-80% minutiliste reklaamide meenutamisest (recallist). Eks seepärast on 30-sekundilised ka niivõrd levinud!

4. 15-sekundilistes klippides mõjub lihtne sõnum, nali ja armsus

Kui eelarve on aga väga kitsas ja sõnum väga lihtne, siis parim lahendus võib olla hoopis 15-sekundiline klipp. Need saavad omakorda tervelt 75-80% 30-sekundiliste reklaamide tähelepanust (Admap Sept 2008), kuigi on neist ju poole lühemad. Me oleme kärsitud ja harjunud saama oma vajaliku info kätte kiiresti, seega sobib 15-sekundiline klipp hästi ka me tähelepanuga.

Veel näitavad uuringud, et lühikestes (15-sek.) reklaamides mõjuvad kõige rohkem lihtsad asjad: huumor ja armsus (lapsed ja loomad 🙂 ).

5. 15-sekundilistes klippides tuntakse bränd ära sama hästi kui 30-sekundilistes

Lisaks näitavad uuringud, et 15-sekundilises klipis on peaaegu sama palju brändi näitamise hetki kui 30-sekundilises. Lühem reklaam on lihtsalt ajanappusel tihedamalt üles ehitatud. Lihtne point, kiiresti ja selgelt edasi antud – ja sellega ongi tihti reklaami eesmärk täidetud. Ka brändi äratundmise osas on 15-sekundilised reklaamid sama efektiivsed nagu 30-sekundilisedki.

* * *

Seega: maksimaalsete tulemuste ja emotsioonide tekitamiseks on tõhusaimad pikad reklaamid, kuid peaaegu sama palju tähelepanu saavad ka 30-sekundilised reklaamid (ja samas soodsama hinna eest!). Päris lühikesed reklaamid on uuringute põhjal head brändi meeldetuletajad ning mõjusad siis, kui nende sisu on lihtne, naljakas ja/või armas.

Leave a Reply